Układy te, produkowane pod handlową nazwą ChipCorder, są kompletnymi jednoukładowymi systemami do zapisu i odtwarzania dźwięku. Wykorzystują wewnętrzna lub zewnętrzną pamięć nieulotną i są znakomitym rozwiązaniem przy implementacji funkcji dźwiękowych w urządzeniach konsumenckich, przemysłowych, motoryzacyjnych, medycznych i w systemach zabezpieczeń. W zależności od rodzaju zastosowanej pamięci dzielą się na 2 grupy:
Układy MLS ChipCorder, w których została zastosowana unikalna, opatentowana przez firmę Nuvoton, technologia zapisu wielopoziomowego (ang. MLS – Multilevel Storage) w specjalnej nieulotnej pamięci pseudoanalogowej (odpowiednik cyfrowego zapisu 8-bitowego w pojedynczej komórce). Spróbkowane sygnały dźwiękowe są zapisywane bezpośrednio w komórkach pamięci wielopoziomowej w swojej naturalnej postaci, co pozwala na wierną reprodukcję dźwięku. Układy te są przeznaczone do zapisu pojedynczych lub wielokrotnych komunikatów dźwiękowych w szerokim zakresie czasu trwania – od 6 sekund do 16 minut – przy częstotliwości próbkowania 4 – 12 kHz (przemysłowa jakość dźwięku). Mogą pracować albo w trybie samodzielnym z równoległym interfejsem sterującym (tzw. tryb przyciskowy), albo ze sterowaniem mikrokontrolerowym z interfejsem szeregowym SPI lub I2C. Niektóre układy posiadają inteligentny system zarządzania pozwalający na zapis bezadresowy, czyli dynamiczne przydzielanie adresów pamięci podczas zapisu kolejnych komunikatów. Ta cecha jest wykorzystywana w prostych rozwiązaniach ze sterowaniem przyciskowym.
Układy MLS ChipCorder zawierają wewnętrzny oscylator, wejścia analogowe i/lub przedwzmacniacz mikrofonowy z ARW oraz wyjścia analogowe i wzmacniacz głośnikowy w klasie AB lub D.
Układy cyfrowe ChipCorder przechowujące dźwięk w postaci cyfrowej w wewnętrznej lub zewnętrznej pamięci Flash. Są przeznaczone do aplikacji nagrywająco/odtwarzających lub tylko odtwarzających, z wykorzystaniem wielu komunikatów zapisanych w pamięci. W tym drugim przypadku są odtwarzane komunikaty przygotowane w postaci danych cyfrowych na urządzeniu zewnętrznym i zapisane w pamięci układu poprzez cyfrowy interfejs audio. System zarządzania komunikatami pozwala na bezadresowy zapis kolejnych komunikatów.
Cyfrowe układy ChipCorder są wyposażone w cyfrowy interfejs audio I2S oraz w interfejs SPI do wprowadzania poleceń oraz cyfrowych danych audio. Do przetwarzania dźwięku są wykorzystywane algorytmy modulacji cyfrowych: 2/3/4/5-bitowej ADPCM i 8/10/12-bitowej PCM oraz 6/7/8-bitowej kompresji/ekspansji typu µ i różnicowej µ, inteligentne zarządzanie pamięcią podczas zapisu cyfrowych danych audio oraz zintegrowane analogowe/cyfrowe tory audio z wejściami i wyjściami analogowymi, przedwzmacniacz mikrofonowy z ARW i wzmacniacz mocy klasy AB lub D. Układy pozwalają uzyskać długość zapisywanego dźwięku w zakresie od 15 sekund do 64 minut (przy częstotliwości próbkowania 8 kHz i 4-bitowej modulacji ADPCM) oraz jakość audio przy częstotliwości próbkowania do 48 kHz i SNR równym 60 dB (odpowiednik rozdzielczości 12-bitowej).
W porównaniu do układów MLS ChipCorder, układy cyfrowe zapewniają wyższą częstotliwość próbkowania, znacznie lepszą jakość dźwięku, mniejszy pobór prądu oraz krótszy czas wprowadzania danych.
Układy dźwiękowe ISD ChipCorder
dystrybucja
Zobacz więcej
Mikrokontrolery i mikroprocesory
Mikrokontrolery 32-bitowe ARM CortexTM-M4 Mikrokontrolery należące do rodziny NuMicro, bazujące na nowoczesnych rdzeniach CortexTM-M4 lub CortexTM-M4F, pracujących z prędkością (w zależności od serii) do 200
Specjalizowane systemy SoC
Układy typu SoC (System-on-a-Chip – system w pojedynczym układzie) z rdzeniami ARM, będące wydajnymi i tanimi jednoukładowymi rozwiązaniami przeznaczonymi do aplikacji wymagających funkcji audio /
Układy dźwiękowe telefoniczne i audio
Grupa układów do przetwarzania dźwięku w jakości telefonicznej i audio, przeznaczonych dla rynku konsumenckiego, telekomunikacyjnego i motoryzacyjnego. Dzielą się na następujące rodziny: Kodeki telefoniczne –