marthel.pl / nowości

Nuvoton na wystawie Embedded World 2019 w Niemczech

Firma Nuvoton Technology Corp., wiodący dostawca platform mikrokontrolerowych, był bezpośrednim wystawcą na Embedded World 2019 w Norymberdze w Niemczech, wystawie, która odbyła się w lutym tego roku. Nuvoton przedstawił tam trzy główne grupy aplikacji obejmujące nowo wprowadzone mikrokontrolery z rdzeniami Cortex®-M0 / M4 / M23 i ARM9. Te trzy tematy to: sterowanie przemysłowe (ang. Industrial Control), bezpieczeństwo IoT (ang. Internet of Things - Internet Rzeczy) i inteligentne urządzenia domowe. Sterowanie przemysłowe obejmowało zdalne gromadzenie danych w fabryce producenta, monitorowanie środowiska, inteligentne rozpoznawanie wartości liczbowych i rozwiązanie interaktywanego interfejsu człowiek-maszyna (ang. HMI - Human Machine Interface). W zakres bezpieczeństwa IoT wchodził klucz USB FIDO do zabezpieczenia tożsamości i zamek drzwiowy zabezpieczony odciskami palców. Inteligentne urządzenia domowe to np. inteligentne gniazdko elektryczne.

Sterowanie przemysłowe z wykorzystaniem mikrokontrolerów serii NuMicro® NUC980, N9H20, M480 i NDA102

Aplikacje referencyjne obejmowały w tym zakresie: zdalny terminal (ang. Remote Terminal Unit), inteligentne rozpoznawanie wartości liczników (ang. Smart Number Recognition), interaktywny interfejs człowiek-maszyna (HMI) i system cyfrowego sterowania oświetleniem DALI-2. Zdalny terminal bazuje na mikrokontrolerach ARM9 serii NuMicro® NUC980, które działają do 300 MHz i mają wewnętrzne akceleratory kryptograficzne oraz Ethernet. Zdalny terminal może być używany do monitoringu i automatycznego sterowania za pomocą modułów Wi-Fi / 4G LTE / NB-IoT. Funkcja inteligentnego rozpoznawania wartości liczników wykorzystuje mikrokontroler ARM Cortex®-M4, serii NuMicro® M480. Urządzenie demonstracyjne przechwytuje wskazania wodomierza, licznika energii elektrycznej i gazomierza, wykorzystując do tego celu algorytmy sieci neuronowych w systemach uczących się. W celu zrealizowania funkcji automatycznego odczytu liczników po identyfikacji, informacje mogą być przesyłane do chmury przez Wi-Fi lub NB-IoT. Z informacji płynących od klientów wynika, że rośnie zapotrzebowanie na interaktywne interfejsy człowiek-maszyna (HMI). Dlatego firma Nuvoton wypuściła na rynek mikrokontrolery z serii N9H20 / 30 i M480 oraz darmowe oprogramowanie graficzne emWin, które wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Nuvoton dostarcza w tym zakresie gotowe rozwiązanie HMI i kompletny interaktywny interfejs graficzny o wysokiej jakości i wydajności. System cyfrowego sterowania oświetleniem DALI-2 wykorzystuje mikrokontroler z rdzeniem Cortex®-M0, serii NuMicro® NDA102. Rozwiązanie oparte jest na technologii Digital Addressable Lighting Interface (DALI). To rozwiązanie zawiera firmową certyfikowaną bibliotekę DALI-2.

System bezpieczeństwa IoT z wbudowanym mikrokontrolerem ARM Cortex®-M23 serii NuMicro® M2351 z certyfikatem PSA Level 1

Bezpieczeństwo IoT obejmowało: system zarządzający ARM Pelion Secure IoT na bazie mikrokontrolera serii NuMicro® M2351, klucz USB FIDO do zabezpieczenia tożsamości i blokadę drzwi z wykorzystaniem odcisków palców. Seria NuMicro® M2351 to jedne z pierwszych mikrokontrolerów ARM Cortex®-M23, które uzyskały certyfikat Platform Security Architecture (PSA) Level 1. Architektura zabezpieczeń platformy chroni system przed nieuprawnionym uruchomieniem, a także utrzymuje bezpieczeństwo danych i kodów. Platforma IoT Pelion to elastyczna, bezpieczna i wydajna podstawa obejmująca łączność, urządzenia i zarządzanie danymi. Przyspiesza to czas wdrażania nowych rozwiązań IoT, ułatwiając włączanie sprawdzonych urządzeń IoT w sieci globalne, administrowanie nimi w sposób niewidoczny i pobieranie z nich danych w czasie rzeczywistym. Szybka identyfikacja (FIDO) tożsamości wykorzystuje pamięć USB Flash mikrokontrolera NuMicro® M2351 z podwójnymi funkcjami zabezpieczeń oraz moduł czujnika odcisków palców SunASIC®, zgodny z protokołem Universal 2nd Factor (U2F).

Inteligentne urządzenia domowe zawierające mikrokontrolery NuMicro® M480, M487

Inteligentne urządzenia domowe były reprezentowane przez inteligentne gniazdko zasilające i wyświetlacz OLED. Inteligentne gniazdko to konstrukcja wykorzystująca graficzny interfejs użytkownika oparty na emWin, zawierający wejście ekranu dotykowego TFT LCD do sterowania włącznikami zasilania AC i wyjścia USB. Ekran zbiorczy stacji zasilania pokazuje aktualny prąd i zużycie energii każdego włączonego gniazdka. Stan gniazdek (włączone / wyłączone) jest również dostępny na telefonie komórkowym. Rozwiązanie wyświetlacza OLED jest oparte na mikrokontrolerze serii NuMicro® M480, który kontroluje dwucalowy wyświetlacz OLED i odtwarza na nim obraz. Seria M480 posiada wbudowaną pamięć SRAM 160 kB i działa do częstotliwości 192 MHz. Ten wysokowydajny mikrokontroler płynnie dekoduje grafikę ruchomą GIF. Ponadto biblioteka ma wbudowany zestaw czcionek. Za pomocą firmowego narzędzia do konwersji czcionek użytkownicy mogą załadować różne biblioteki czcionek.